Gelinliğinizi Nasıl Alırdınız?

Gelinliğinizi Nasıl Alırdınız?


Tarih:31.12.2011 Okunma :4453

Tebrikler, sonunda aradığınız erkeği buldunuz ve hayatınızı onunla birleştirmeye karar verdiniz. Şimdi sıra büyük gün için yapacağınız büyük hazırlığa geldi. İlk olarak gelinlikten başlayacağınıza göre nasıl bir gelinlik seçeceğinize karar vermeden önce her ayrıntıyı gözden geçirmelisiniz.Evlilik kararı almak ne kadar zorsa gelinlik seçmek de bir gelin için o kadar zordur. Çünkü gecenin en güzeli olabilmek, herkes tarafından beğenilmek ve de damadın gözlerini kamaştırabilmek çok kolay bir iş değildir. Bu nedenle oturmuş kara kara düşünüyor ve nasıl bir gelinlik giyeceğinize hâlâ karar veremiyorsanız her ayrıntıyı göz önüne alarak uygun modeli ortaya çıkarabilirsiniz. Kısacası gelinliğinizin stilistliğini kendiniz yapabilirsiniz.
 
Nasıl bir gelinlik olmalı?
 
Hayalinizde bir gelinlik yoksa ilk göz önüne alacağınız kriter ne şekilde evleneceğinizdir. Yani büyük bir organizasyonla mı, sade bir nikah töreniyle mi? Düşündüğünüz bir model varsa tören nasıl olursa olsun istediğiniz modeli seçmelisiniz. Törenin yapılacağı mekan da çok önemlidir. Örneğin bir kır düğünü yapacaksanız çok uzun kuyruklu ya da duvaklı bir gelinlikle rahat edemezsiniz. Gelinlik seçiminde damadın fikrini de alabilir, ona da nasıl modellerden hoşlandığını sorabilirsiniz. Bu seçiminizi kolaylaştıracaktır.
 
Beyaz mı olmalı?
 
Bu seçim de sizin isteğinize bağlı olduğu kadar yapacağınız törenin tarzına da bağlıdır. Geleneksel bir düğün töreni yapacaksanız beyaz bir gelinlik çok daha ideal olacaktır. Fakat kar beyazı seçmek yerine kırık beyaz, krem gibi alternatiflerden birini de seçebilirsiniz. Gelinlerin beyaz renk giymesinin altında yatan neden beyazın saflığı temsil etmesidir. Eski dönemlerden kalma bir gelenektir ve buradaki tek amaç gelinin olabildiğince güzel görünmesidir.
 
Süsleme
 
Gelinliğin modelini seçerken kullanılacak süslemeyi de siz seçmelisiniz. Örneğin kristal boncuk ya da inci gibi istekleriniz olabilir. Bunları gelinliğinizi dikecek olan kişiye söylerseniz istediğiniz gibi bir model ortaya çıkar. Ayrıca seçtiğiniz bu süslemelerin nerelerde olacağını da belirtmelisiniz. Örneğin göğüs bölgesinde ya da sadece etek uçlarında bir süsleme isteyebilirsiniz.
 
Model seçimi
 
Vücut tipiniz, seçeceğiniz modelin nasıl olması gerektiğinde büyük rol oynar.
 
Armut tipli: Omuzlarınız kalçalarınızdan daha darsa yani armut tipli bir vücuda sahipseniz o zaman hafif vatkalı gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. İnce kumaşlı gelinlikler yerine daha kalın kumaşlı modeller size daha uygun olacaktır. Kalçalarınız geniş ve yuvarlaksa düz kesimli modellerden uzak durmalısınız; çünkü bu modeller kalçalarınızın genişliğini daha da ortaya çıkacaktır. Kalın bir bele sahipseniz geniş ve kemerli gelinliklerden uzak durmanızı ve V tipindeki gelinlikleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.
 
Üçgen tipli: Bu vücut tipine sahip kadınların armut vücutlu kadınların tersine omuzları kalçalarına göre daha geniştir. Genelse sporcu olan bu kadınlar, omuzlarının genişliğini kapatmak için üstü düz kesimli ve uzun kollu modelleri tercih etmelidirler.
 
Dikdörtgen tipli: Bu kadınların en dikkat çekici özelliği, bellerinin fazla belli olmaması yani vücutlarının omzularından kalçalarına doğru düz inmeleridir. Dikdörtgen vücutlu gelin adaylarıın bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik seçmeleri uygun olacaktır.
 
Kum saati tipli: İdeal vücut tipi olarak da adlandırılan bu vücut tipindeki kadınlara bütün modeller çok yakışır. Ancak yine de bellerine dikkat çeken modeller seçmeleri önerilebilir.
 
Duvak seçimi
 
Gelinliğinizi seçtikten sonra sıra duvak ve saç aksesuarlarına gelir. Duvağınız çeşitli boylarda olacağı gibi farklı tüllerden yapılabilir. Duvağınızı kristal taşlar ya da boncuklarla süsletebilirsiniz. Bu biraz da gelinliğinizin modeliyle ilgilidir. Duvağınızı çok uzun istiyor fakat düğün mekanınızın buna uygun olmadığını düşünüyorsanız, nikahtan sonra kolayca çıkabilen bir duvak seçmenizde yarar vardır. Duvak takmadan sadece gelin tacı ya da çiçeği takmak da başka bir alternatiftir.
 
Vücudunuza uygun modeller
 
Düz karınlı ve küçük göğüslüyseniz düz kesimli bir gelinlik seçebilirsiniz.
 
Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız, sırtı bele kadar açık bir gelinlik seçebilirsiniz.
 
Kısa boyluysanız önü V kesimli bir gelinlik boyunuzu uzun gösterir.
 
Uzun boyluysanız etek boyları çok kısa olmadan her model yakışır.
 
Kısa boyluysanız önerimiz saçlarınızı toplamanız olacaktır.
 
Uzun boyluysanız tam tersine saçlarınızı açık bırakmalısınız.
 
Kollarınız kalın veya çok ince ise uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçebilirsiniz.
 

Bu makalenin tüm hakları , GelinDamat.com Gelin Damat Dergisine aittir.

Sadece " Kaynak: www.gelindamat.com " ibaresi ile kopyalanabilir / yayınlanabilir.

Aykırı durumlarda kişi ve kurumlara yasal işlem başlatılacaktır.

Back To Top