Evlilik Öncesi Diş Check-up’ınızı Yaptırdınız Mı?

Evlilik Öncesi Diş Check-up’ınızı Yaptırdınız Mı?


Tarih:18.08.2016 Okunma :3744

Diş Hekimi Pertev Kökdemir uyarıyor: “Evlenmeden önce nişanlınızla birlikte dişlerinizi kontrol ettirin, çiftlerden birinde enfeksiyon varsa önlemini önceden alın!” Diş Hekimi Pertev Kökdemir: “Eşinizle aynı çatalı kullanmayın. Bebeğinizin kaşığını ağzınıza sürmeyin.”Yeni evlenecek çiftler ev,eşya, gelinlik telaşı arasında elbette ki doktora gitmek istemezler. Ancakyalnızca 15 dakikalık bir kontrol olası problemleri engellemenizi sağlar.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir,bazı dönemlerde yaptırılacak olan diş hekimi kontrolünün hayati öneme sahipolduğunu özellikle vurguluyor. Kökdemir, konuyla ilgili bilgiler verdi:

 

EŞLERDEN BİRİNDEBAKTERİ VARSA DİĞERİNE DE BULAŞIR

“Dişlerimizin sağlıklıolması her yaşta ve her zaman önemlidir. Bu yüzden diş hekimleri olarak bizler6 ayda bir mutlaka diş kontrolü yapılmasını öneririz. Ayrıca belli dönemlerdedişlerimizin kontrol edilmesi daha da önem kazanır. Böyle dönemlerde dişlerimizinsağlıklı olması, ağzımızda enfeksiyon olmaması yaşam şartlarımızın ve yaşamkalitemizin daha iyi olmasını sağlar. Örneğin bir ameliyat öncesi ağız ve dişsağlığının kontrol edilip ağızdaki enfeksiyon ve çürüklerin ortadankaldırılması, ameliyat sürecinin daha iyi geçmesine ve ameliyat sonrası dönemdesağlığımızın da hızlı bir şekilde kazanılmasına yardımcı olacaktır. Aynışekilde evlilik öncesinde ağız ve diş sağlığımızın kontrol edilmesi ve ağızdavarsa çürüklerin tedavi edilip diş eti enfeksiyonlarının iyileştirilmesi çokönemlidir. Çünkü diğer tüm bakteriler ve virüslerde olduğu gibi çürük ve dişeti iltihabını oluşturan bakteriler de bulaşıcıdır. Aynı çatal-bıçağınkullanılması, öpüşme ve hava yoluyla bakteriler bir kişiden diğerine geçebilir.Çiftler arasında da bu geçiş mümkündür. Eşlerden birinde diş eti iltihabınasebep olan bakteriler mevcutsa ve diğer eşte hiç yoksa bir süre sonra diğereşte de bu bakteriler yoğun bir şekilde gözlemlenebilir.”

 

BEBEĞİNİZİN KAŞIĞIYLAMAMASININ TADINA BAKMAYIN

Diş Hekimi Pertev Kökdemir,anne olmak isteyen aileleri de yine diş sağlıklarına dikkat etmeleri ve dişkontrollerini ihmal etmemeleri gerektiği konusunda uyardı.

 

Kökdemir; “Bebek sahibiolma düşünceniz varsa annenin ve babanın ağız ve diş sağlığı çok önemlidir.Tabii ki genetik geçiş ile birçok diş hastalığı ve diş eti hastalığı sonrakinesillerde görünebilir ancak dişlerine çok iyi bakan kişilerde bu risk en az seviyedeolacaktır. Bebekler doğdukları zaman ağızları tamamen sterildir. Hiçbir çürükoluşturucu veya diş etine sebep olabilecek bakteriler bebeğin ağzında yoktur.Bu bakteriler zaman içinde öpme, aynı çatal-bıçağın kullanılması veya bebeğemama yedirmeden önce aynı kaşık ile mamanın tadılması sonucu bebeğe bulaşır.Bebeklerin ve çocukların da ağız ve diş bakım İyi yapılırsa çürük ve diş etihastalığı riski minimumda kalacaktır. Ancak anne ve baba evlenmeden önceağızlarını tamamen sağlıklı hale getirirlerse, aile fertlerine kendilerindenbulaşabilecek bakteri miktarı da en alt seviyede olacak ve çürük ve diş etihastalığı riski çok azalacaktır. Bu nedenle evlilik öncesi ağız ve diş bakımıyaptırılması; varsa diş eti iltihabının iyileştirilmesi gelecek nesillerinsağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmasında ilk adımdır” dedi
Back To Top