Düğün Tarihine Nasıl Karar Verilir?

Düğün Tarihine Nasıl Karar Verilir?


Tarih:8.01.2016 Okunma :3642

Düğün tarihine karar verme genellikle en basit işlerden biri gibi gözükse de düğün konsepti dahil birçok ayrıntıyı etkileyecektir. İlkbahar / yaz aylarında yapılan düğünlerde açık havalı bir mekan tercih edilirken, sonbahar / kış mevsiminde yapılacak bir düğünde tabi ki haliyle düğün yerinin ayrıca bir açık hava terası olması şart değildir.Sonbahar / kış sezonu düğünlerinde haliyle daha düşük bir bütçe ile istediğiniz her şeyi gerçekleştirebiliyorsunuz. Gelinliği sezon sonu daha ucuza diktirebilir, düğün mekanı ararken yine daha düşük bir ücrete istediğiniz mekanı kapatabilir ve hatta balayı tatilinizde bile neredeyse yaz aylarına göre yarı yarıya bir bütçe ile istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Hava Şartları

Haziran ve eylül ayları hava koşulları bakımından en optimum seçimlerden biridir. Haziran tercihi, havanın sıcak ve güneşli olduğu ama temmuz / ağustos dönemine göre de akşam güzel bir esintinin olduğu yaz dönemi tercihi olurken,eylül ayı ise sonbaharın habercisi ama yaz güneşinin de kendini unutturmadığı bir düğün mevsimidir.

Düğün Konsepti

Burada zaten en önemlisi sizin kafanızda nasıl bir düğün konsepti var? Eğer kırdüğünü hayali kurduysanız zaten ilkbahar / yaz aylarında bir düğün tarihi seçeceksiniz. Ya da hiç açık hava organizasyonu düşünmüyor, kapalı bir mekanda düğün düşünüyorsanız, maliyet açısından da yaz aylarını tercih etmenin pek bir anlamı yok.

 

Davetliler

Haziran ve eylül aylarının popüler olmasının bir başka sebebi de düğüne gelecek davetliler durumu aslında. Tam okullar tatil olmadan ve insanlar yazlık bölgelere kaçmadan ya da okulların başlaması ve insanların evlerine dönme tarihleri olması sebebiyle haziran-eylül ayları en optimum seçimdir. Eğer zaten çok bir davetli çağırmayacaksınız bunu atlayabilirsiniz.

Balayı Tatili

Yine konunun başında biraz değindiğimiz üzere, balayı tatili planınız eğer maldivler gibi yaz / kış pek fark etmeyen bir bölgede değilse, balayı tatilinize göre bir tarih seçimi yapabilirsiniz. Hatta karı-koca çalışıyor durumda olacaksanız, düğünden sonra balayı tatilini de bayram tatiliyle birleştirmek için tam bayram öncesi bir tarih seçebilirsiniz.


Gün olarak ise tabi ki cumartesi en ideal düğün günü seçimidir. Cuma iş çıkışı olduğundan davetlilerin gelişi uzun sürebileceği, pazar ise; düğünün geç saate sarkması durumunda ertesi gün iş günü olduğundan konuklar pek rahat edemeyecektir. Bu sebeple cumartesi her şekilde en ideal düğün günü olarak gösterilebilir.

 


Back To Top